Funkcionális táplálkozási tanácsadás
Funkcionális táplálkozási tanácsadás:
A táplálkozásnak funkciója van. Mégpedig az, hogy azt adjuk a szervezetünknek, ami minden szempontból támogatja a működését, és nem terheljük olyan ételfélelésegekkel, amelyek negatívan terhelik.
Számos táplálkozási irányzatról hallhattál már (kezdve a vegántól a magas fehérjebevitelűn át a ketogén étrendig), és lehet próbáltál is egy-kettőt, de vagy nem váltak be, vagy szimplán nem tudtad hova tenni őket, mert teljesen ellentétes elvekre épülnek.
Ami valószínűleg igaz mindegyik étrend esetében az az, hogy a kitalálójának valamilyen oknál fogva bevált. Viszont nem vagyunk egyformák…
Biztos te is ismersz egy bármikor bármennyit evő „örök sovány” és egy túlsúlyos embert. Egyáltalán nem biztos, hogy a túlsúlyos többet vagy rosszabbul eszik, mint a sovány. És egyáltalán nem biztos, hogy a sovány ember jobb egészségi állapotban van, mint a túlsúlyos. Illetve, ami az egyiknek javára válik, a másiknak árt. Mégis hogy lehet ez?
Senki sem érti, legfeljebb gyakran elhangzik a mondat, hogy „ő olyan alkat/genetika.” Ebben viszont már van valami. Egész pontosan az, hogy különbözőképpen dolgozik a szervezetük, az alap anyagcseréjük, ennek következtében pedig különböző hatást válthat ki ugyanaz a táplálék az egyik embernél és a másiknál. Az egyiknek nagyobb a zsírigénye például, a másiknak kevesebb, míg az egyik bírja a szénhidrátgazdag étkezést, a másikat pedig kifejezetten terheli. Mindezek tükrében ahány ember, annyi féle módon jelentkezhet az egyensúly hiánya, illetve különbözhet a szervezet tápanyagigénye.
A funkcionális táplálkozás lényege egyrészt, hogy a saját szervezeted szükségletének megfelelő arányban legyenek bejuttatva az energiát adó főtáplálélok. Másrészt pedig, hogy ezeken belül is minden szükséges mikrotápanyagot, amit csak lehet, be tudj juttatni a táplálkozásoddal és támogasd a jó bélflórát, hogy a bevitt nutriensek fel is tudjanak szívódni.
Végül pedig az is cél, hogy ne okozzanak gondot azok a fajta ételek, amelyek akár átmenetileg, akár hosszú távon terhelik a szervezeted, a tápanyagoktól elveszik a helyet vagy gátolják a felszívódásukat negatív emésztőrendszeri, hormonális és/vagy egyéb kellemetlen közérzeti tünetek és problémák kíséretében. Azaz a szervezeted optimális működéséért teszel meg mindent, ha úgy táplálkozol, hogy annak legyen funkciója is a teltségérzeten túl.
Mi mindenre tudunk így a táplálkozással, tápanyagokkal hatni?
- emésztési problémák
- női hormonok
- inzulinrezisztencia
- optimális testúly
- babavállaláshoz szervezet feltöltése
- pajzsmirigyműködés, Hashimoto
- autoimmunitás, gyulladások
- allergiák
Ha szeretnéd optimalizálni a szervezeted működését és a táplálkozásod, jelentkezz személyes konzultációra, illetve vár a Rád szabott, komplex funkcionális táplálkozási program!
Csonka Júlia - Ételem - Életem
funkcionális táplálkozási szakreferens és dúla
etelem.eletem@gmail.com
www.etelemeletem.hu
Vissza